Hronika

(FOTO) Grad pod sjenkom TEŠKIH UBISTAVA: Da li je narušena bezbjednost u Banjaluci

Bezbjednost građana predstavlja osnovni stub svake zajednice, a osjećaj sigurnosti na ulicama direktno utiče na kvalitet života i povjerenje u institucije.

(FOTO) Grad pod sjenkom TEŠKIH UBISTAVA: Da li je narušena bezbjednost u Banjaluci
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Međutim, u posljednje vrijeme Banjaluka se suočava sa ozbiljnim bezbjednosnim izazovima koji sve više uznemiruju javnost. Posebno zabrinjava činjenica da se brutalni zločini dešavaju usred dana i na javnim mjestima.

“Prava je sreća da niko drugi nije nastradao”

Jedan od najnovijih događaja desio se u ponedjeljak, kada je Savo Čolić (37), stari policijski znanac, ubijen ispred prodavnice obuće „Juventa“ u banjalučkom naselju Lauš. U njega je, u sred bijela dana, hicima iz automatske puške pucao Jovica Đermanović (48), koji se nakon toga odmah odvezao do najbliže policijske stanice, gdje se predao policiji. Nakon kriminalističke obrade, Đermanović je predat u nadležnost Okružnog javnog tužilaštva u Banjaluci, a postupajući tužilac nakon ispitivanja osumnjičenog odlučiće o zahtjevu za pritvor.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RIINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RIINGIER
policija uviđaj ubistvo na Laušu
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
policija uviđaj ubistvo na Laušu
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Banjalučani su šoku komentarisali stravične scene koje su se odigrale u po bijela dana.

– Čuo sam rafale. Prava je sreća da niko drugi nije nastradao, ovo je prometna ulica- ispričao je jedan Banjalučanin za Srpskainfo.

Pročitajte još

Ovaj slučaj dodatno je naglasio atmosferu nesigurnosti i straha koja se širi među građanima. 

-Uznemirujuće je da neko u podne, znači u sred dana ispali skoro cijeli okvir u tako prometnom mjestu, šta da je neko dijete u tom momentu prolazilo tuda? Još malo nećemo smjeti normalno na ulicu izaći – zabrinuto priča mještanka Lauša.

Samo nekoliko mjeseci ranije, u januaru ove godine, sličan scenario dogodio se ispred popularnog restorana “Stara Ada” u Banjaluci, gdje je ubijen Dejan Kostić Dela. Kao direktni izvršilac ubistva osumnjičen je Nemanja Sjenica, koji je u bjekstvu, kao i Nikola Kos, koji je osumnjičen da je prije i nakon zločina vozio Sjenicu i pomogao mu u bjekstvu.

Uviđaj na mjestu ubistva Dejana Kostića Dele
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Istragom je utvrđeno da je Kostić pogođen u rame i glavu hicima iz pištolja. I sam je bio naoružan pištoljem ”glok” iz kojeg nije pucano, dok je u gepeku njegovog vozila pronađena automatska puška.  Iako je prošlo već nekoliko mjeseci od ovog brutalnog zločina, od ubice i pomagača još uvijek, ni traga ni glasa.

Ova dva zločina povezuje isti uznemirujući obrazac, brutalnost i izvršenje na javnim mjestima, što jasno ukazuje na porast nasilja i sve češće prisustvo obračuna koji završavaju tragično.

Postavlja se pitanje koliko su institucije spremne da odgovore na ove izazove i  šta se čini kako bi se spriječilo dalje pogoršanje bezbjednosne situacije.

Duško Vejnović, redovni profesor na Fakultetu bezbjednosnih nauka u Banjaluci, ističe za Srpskainfo da bi se trebalo raditi na jačanju saradnje između građana, policije i pravosudnih institucija kada je riječ o počiniocima teških krivičnih djela.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

-Mislim da je bezbjednosna situacija u Banjaluci zadovoljavajuća, ali i uznemirujuća,  s obzirom na sva dešavanja koja smo imali u proteklih nekoliko mjeseci . Moramo imati u vidu da je neophodna iskrena i ozbiljna saradnja sa povjerenjem između građana, policije i pravosudnih institucija. Pogotovo po tim počiniocima težih krivičnih djela,  koji su već prepoznati i poznati tim institucijama. Oni su povratnici u izvršenju krivičnih djela. Treba jačati i povjerenje u institucije i nosioce javnih funkcija. Opšte je poznato da je autoritet i pojedinaca i institucija u dobroj meri narušen zbog svih ovih opštih događaja, kao i u Republici Srpskoj, BiH, pa tako i u regionu – kaže Vejnović.

Kako pojašnjava, da bi se sprečila najteža krivična djela, institucije moraju timski sarađivati.

-Institucije se moraju baviti sa ličnostima koje su sklone svim društveno štetnim negativnim pojavama, a pogotovo najtežim krivičnim djelima kao što su ubistva. Potrebna je identifikacija svih lica koja su sklona takvim djelima – zaključuje Vejnović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
OSZAR »